top of page

Which pro-life Congressmen would vote to repeal FACE?

Green:  Supports the repeal of FACE

White:  No public position or refuses to respond

Red:  Refuses to repeal FACE

ALABAMA​

  • Jerry Carl

    U.S. Representative  R-AL 1st

  • Barry Moore

    U.S. Representative  R-AL 2nd

  • Mike Rogers

    U.S. Representative  R-AL 3rd

  • Robert T. Aderholt

    U.S. Representative  R-AL 4th

  • Dale Strong

    U.S. Representative  R-AL 5th

  • Gary Palmer

    U.S. Representative  R-AL 6th

  • Katie Boyd Britt

U.S. Senator  R-AL

  • Tommy Tuberville
    U.S. Senator  R-AL

 

ALASKA​

  • Dan Sullivan

U.S. Senator  R-AK

ARIZONA

  • David Schweikert

    U.S. Representative  R-AZ 1st

  • Eli Crane

    U.S. Representative  R-AZ 2nd

  • Andy Biggs

    U.S. Representative  R-AZ 5th

  • Juan Ciscomani

    U.S. Representative  R-AZ 6th

  • Debbie Lesko

    U.S. Representative  R-AZ 8th

  • Paul Gosar

U.S. Representative  R-AZ 9th

 

ARKANSAS

U.S. Representative  R-AR 1st

U.S. Representative  R-AR 2nd

U.S. Representative  R-AR 3rd

U.S. Representative  R-AR 4th

  • John Boozman

U.S. Senator  R-AR

  • Tom Cotton

U.S. Senator  R-AR

 

CALIFORNIA

  • Doug LaMalfa

U.S. Representative  R-CA 1st

U.S. Representative  R-CA 3rd

U.S. Representative  R-CA 5th

U.S. Representative  R-CA 13th

U.S. Representative  R-CA 20th

U.S. Representative  R-CA 22nd

U.S. Representative  R-CA 23rd

U.S. Representative  R-CA 27th

U.S. Representative  R-CA 40th

U.S. Representative  R-CA 41st

U.S. Representative  R-CA 45th

U.S. Representative  R-CA 48th

 

COLORADO

U.S. Representative  R-CO 3rd

U.S. Representative  R-CO 4th

U.S. Representative  R-CO 5th

FLORIDA

U.S. Representative  R-FL 1st

U.S. Representative  R-FL 2nd

  • Kat Cammack

U.S. Representative  R-FL 3rd

U.S. Representative  R-FL 5th

  • Michael "Mike" Waltz

U.S. Representative  R-FL 6th

U.S. Representative  R-FL 7th

U.S. Representative  R-FL 8th

  • Daniel Webster 

U.S. Representative  R-FL 11th

  • Anna Paulina Luna

U.S. Representative  R-FL 13th

  • Gregory W. Steube

U.S. Representative  R-FL 17th

  • Marco Rubio

U.S. Senator  R-FL

  • Rick Scott

U.S. Senator  R-FL

GEORGIA

U.S. Representative  R-GA 1st

U.S. Representative  R-GA 3rd

  • Rich McCormick

U.S. Representative  R-GA 6th

U.S. Representative  R-GA 8th

  • Andrew Clyde

U.S. Representative  R-GA 9th

  • Mike Collins Jr.

U.S. Representative  R-GA 10th

U.S. Representative  R-GA 11th

U.S. Representative  R-GA 12th

U.S. Representative  R-GA 14th

IDAHO

  • Ross Fulcher

U.S. Representative  R-ID 1st

U.S. Representative  R-ID 2nd

ILLINOIS

U.S. Representative  R-IL 12th

U.S. Representative  R-IL 15th

U.S. Representative  R-IL 16th

  • Mike Crapo

U.S. Senator  R-IL

  • James Risch

U.S. Senator  R-IL

INDIANA

U.S. Representative  R-IN 2nd

U.S. Representative  R-IN 3rd

U.S. Representative  R-IN 4th

 U.S. Representative  R-IN 5th

U.S. Representative  R-IN 6th

U.S. Representative  R-IN 8th

U.S. Representative  R-IN 9th

  • Mike Braun

U.S. Senator  R-IN

  • Todd Young

U.S. Senator  R-IN

IOWA

U.S. Representative  R-IA 1st

U.S. Representative  R-IA 2nd

U.S. Representative  R-IA 3rd

U.S. Representative  R-IA 4th

  • Joni Ernst

U.S. Senator  R-IA

  • Chuck Grassley

U.S. Senator  R-IA

KANSAS

U.S. Representative  R-KS 1st

  • Roger Marshall

U.S. Senator  R-KS

  • Jerry Moran

U.S. Senator  R-KS

U.S. Representative  R-KS 2nd

U.S. Representative  R-KS 4th

 

​KENTUCKY

U.S. Senator  R-KY

  • Rand Paul

U.S. Senator  R-KY

LOUISIANA

  • Steve Scalise

U.S. Representative  R-LA 1st

  • Clay Higgin

U.S. Representative  R-LA 3rd

  • Mike Johnson

U.S. Representative  R-LA 4th

  • Julia Letlow

U.S. Representative  R-LA 5th

  • Garret Graves

U.S. Representative  R-LA 6th

  • Bill Cassidy

U.S. Senator  R-LA

  • John Kennedy

U.S. Senator  R-LA
 

MARYLAND

  • Andy Harris M.D.

U.S. Representative  R-MD 1st
 

MICHIGAN

  • Jack Bergman

U.S. Representative  R-MI 1st

  • John Moolenaar

U.S. Representative  R-MI 2nd

  • Bill Huizenga

U.S. Representative  R-MI 4th

  • Tim Walberg

U.S. Representative  R-MI 5th

  • Lisa McClain

U.S. Representative  R-MI 9th

  • John James

U.S. Representative  R-MI 10th

 

MINNESOTA

  • Brad Finstad

U.S. Representative  R-MN 1st

  • Tom Emmer

U.S. Representative  R-MN 6th

  • Michelle Fischbach

U.S. Representative  R-MN 7th

  • Pete Staube

U.S. Representative  R-MN 8th

 

MISSISSIPPI

  • Trent Kelly

U.S. Representative  R-MS 1st

  • Michael "Mike" Guest

U.S. Representative  R-MS 3rd

  • Mike Ezell
    U.S. Representative  R-MS 4th

  • Cindy Hyde-Smith

U.S. Senator  R-MS

  • Roger Wicker

U.S. Senator  R-MS
 

MISSOURI

  • Ann Wagner

U.S. Representative  R-MO 2nd

  • Blaine Luetkemeyer

U.S. Representative  R-MO 3rd

  • Mark Alford

U.S. Representative  R-MO 4th

  • Sam Graves

U.S. Representative  R-MO 6th

  • Eric Burlison

U.S. Representative  R-MO 7th

  • Jason T. Smith

U.S. Representative  R-MO 8th

  • Josh Howely

U.S. Senator  R-MO

  • Eric Schmidt

U.S. Senator  R-MO

 

MONTANA

  • Ryan Zinke

U.S. Representative  R-MT 1st

  • Matt Rosendale Sr.

U.S. Representative  R-MT 2nd

  • Steve Daines

U.S. Senator  R-MT

NEBRASKA

  • Mike Flood

U.S. Representative  R-NE 1st

  • Don Bacon

U.S. Representative  R-NE 2nd

  • Adrian Smith

U.S. Representative  R-NE 3rd

  • Deb Fischer

U.S. Senator  R-NE

  • Pete Ricketts

U.S. Senator  R-NE
 

NEVADA

  • Mark Amodei

U.S. Representative  R-NV 2nd
 

NEW JERSEY

  • Jeff Van Drew

U.S. Representative  R-NJ 2nd

  • Chris Smith
    U.S. Representative  R-NJ 4th

  • Tom Kean Jr.

U.S. Representative  R-NJ 7th
 

NEW YORK

  • Nick LaLota

U.S. Representative  R-NY 1st

  • Andrew Garbarino

U.S. Representative  R-NY 2nd

  • George Santos

U.S. Representative  R-NY 3rd

  • Anthony D'Esposito

U.S. Representative  R-NY 4th

  • Nicole Malliotakis

U.S. Representative  R-NY 11th

  • Mike Lawler

U.S. Representative  R-NY 17th

  • Marc Molinaro

U.S. Representative  R-NY 19th

  • Elise Stefanik

U.S. Representative  R-NY 21st

  • Brandon Williams

U.S. Representative  R-NY 22nd

  • Nick Langworthy

U.S. Representative  R-NY 23rd

  • Claudia Tenney

U.S. Representative  R-NY 24t
 

NORTH CAROLINA

  • Greg Murphy M.D.

U.S. Representative  R-NC 3rd

  • Virginia Foxx

U.S. Representative  R-NC 5th

  • David Rouzer

U.S. Representative  R-NC 7th

  • Dan Bishop

U.S. Representative  R-NC 8th

  • Patrick McHenry

U.S. Representative  R-NC 10th

  • Chuck Edwards

U.S. Representative  R-NC 11th

  • Ted Budd

U.S. Senator  R-NC

  • Thom Tillis

U.S. Senator  R-NC
 

NORTH DAKOTA

  • Kelly Armstrong

U.S. Representative  R-ND

  • Kevin Cramer

U.S. Senator  R-ND

  • John Hoeven

U.S. Senator  R-ND
 

OHIO

  • Brad R. Wenstrup

U.S. Representative  R-OH 2nd

  • Jim Jordan

U.S. Representative  R-OH 4th

  • Robert Latta

U.S. Representative  R-OH 5th

  • Bill Johnson

U.S. Representative  R-OH 6th

  • Max Miller

U.S. Representative  R-OH 7th

  • Warren Davidson

U.S. Representative  R-OH 8th

  • Mike Turner

U.S. Representative  R-OH 10th

  • Troy Balderson

U.S. Representative  R-OH 12th

  • David P. Joyce

U.S. Representative  R-OH 14th

  • Mike Carey

U.S. Representative  R-OH 15th

  • JD. Vance

U.S. Senator  R-O
 

OKLAHOMA

  • Kevin Hern

U.S. Representative  R-OK 1st

  • Josh Brecheen

U.S. Representative  R-OK 2nd

  • Frank D. Lucas

U.S. Representative  R-OK 3rd

  • Tom Cole

U.S. Representative  R-OK 4th

  • Stephanie Bice

U.S. Representative  R-OK 5th

  • James Lankford

U.S. Senator  R-OK

  • Markwayne Mullin

U.S. Senator  R-OK

 

OREGON

  • Cliff Bentz

U.S. Representative  R-OR 2nd

  • Lori Chavez-DeRemer

U.S. Representative  R-OR 5th

PENNSYLVANIA​

  • Dan Meuser

U.S. Representative  R-PA 9th

  • Scott Perry

U.S. Representative  R-PA 10th

  • Lloyd K. Smucker

U.S. Representative  R-PA 11th

  • John Joyce

U.S. Representative  R-PA 13th

  • Guy Reschenthaler

U.S. Representative  R-PA 14th

  • Glenn "G.T." Thompson

U.S. Representative  R-PA 15th

  • Mike Kelly

U.S. Representative  R-PA 16th
 

SOUTH CAROLINA​

  • Nancy Mace

U.S. Representative  R-SC 1st

  • Joe Wilson

U.S. Representative  R-SC 2nd

  • Jeff Duncan

U.S. Representative  R-SC 3rd

  • William Timmons IV

U.S. Representative  R-SC 4th

  • Ralph Norman

U.S. Representative  R-SC 5th

  • Russell Fry

U.S. Representative  R-SC 7th

  • Lindsey Graham

U.S. Senator  R-SC

  • Tim Scott

U.S. Senator  R-SC
 

SOUTH DAKOTA

  • Dustin "Dusty" Johnson

U.S. Representative  R-SD

  • Mike Rounds

U.S. Senator  R-SD

  • John Thune

U.S. Senator  R-SD
 

TENNESSEE

  • Diana Harshbarger

U.S. Representative  R-TN 1st

  • Tim Burchett

U.S. Representative  R-TN 2nd

  • Chuck Fleischmann

U.S. Representative  R-TN 3rd

  • Scott Eugene DesJarlais

U.S. Representative  R-TN 4th

  • Andy Ogles IV

U.S. Representative  R-TN 5th

  • John W. Rose

U.S. Representative  R-TN 6th

  • Mark Green M.D.

U.S. Representative  R-TN 7th​

  • David F. Kustoff

U.S. Representative  R-TN 8th

  • Marsha Blackburn​

U.S. Senator  R-TN

  • Bill Hagerty

U.S. Senator  R-TN
 

TEXAS​

  • Nathaniel Moran

U.S. Representative  R-TX 1st

  • Dan Crenshaw

U.S. Representative  R-TX 2nd

  • Keith Alan Self

U.S. Representative  R-TX 3rd

  • Pat Fallon

U.S. Representative  R-TX 4th

  • Lance Gooden

U.S. Representative  R-TX 5th

  • Jake Ellzey

U.S. Representative  R-TX 6th

  • Morgan Luttrell

U.S. Representative  R-TX 8th

  • August Pfluger

U.S. Representative  R-TX 11th

  • Kay Granger

U.S. Representative  R-TX 12th

  • Ronny Jackson

U.S. Representative  R-TX 13th

  • Randy Weber Sr.

U.S. Representative  R-TX 14th

  • Monica De La Cruz

U.S. Representative  R-TX 15th

  • Pete Sessions

U.S. Representative  R-TX 17th

  • Jodey Arrington

U.S. Representative  R-TX 19th

  • Chip Roy

U.S. Representative  R-TX 21st

  • Troy Nehls

U.S. Representative  R-TX 22nd

  • Tony Gonzales

U.S. Representative  R-TX 23rd

  • Beth Van Duyne

U.S. Representative  R-TX 24th

  • Roger Williams

U.S. Representative  R-TX 25th

  • Michael C. Burgess

U.S. Representative  R-TX 26th

  • Michael Cloud

U.S. Representative  R-TX 27th

  • John Carter

U.S. Representative  R-TX 31st

  • Brian Babin

U.S. Representative  R-TX 36th

  • Wesley Hunt

U.S. Representative  R-TX 38th

  • John Cornyn

U.S. Senator  R-TX

  • Ted Cruz

U.S. Senator  R-T
 

UTAH

  • Blake Moore

U.S. Representative  R-UT 1st

  • Chris Stewart

U.S. Representative  R-UT 2nd

  • John R. Curtis

U.S. Representative  R-UT 3rd

  • Burgess Owens

U.S. Representative  R-UT 4th

  • Mike Lee

U.S. Senator  R-UT

  • Mitt Romney

U.S. Senator  R-UT
 

VIRGINA

  • Rob Wittman

U.S. Representative  R-VA 1st

  • Jennifer "Jen" Kiggans

U.S. Representative  R-VA 2nd

  • Bob Good

U.S. Representative  R-VA 5th

  • Ben Cline

U.S. Representative  R-VA 6th

  • Morgan Griffith

U.S. Representative  R-VA 9th

 

WASHINGTON

  • Dan Newhouse

U.S. Representative  R-WA 4th

  • Cathy McMorris Rodgers

U.S. Representative  R-WA 5th
 

WEST VIRGINIA

  • Carol Miller

U.S. Representative  R-WV 1st

  • Alex Mooney

U.S. Representative  R-WV 2nd

  • Shelly Moore Capito

U.S. Senator  R-WV
 

WISCONSIN

  • Bryan Steil

U.S. Representative  R-WI 1st

  • Derrick Van Orden

U.S. Representative  R-WI 3rd

  • Scott Fitzgerald

U.S. Representative  R-WI 5th

  • Glenn Grothman

U.S. Representative  R-WI 6th

  • Tom Tiffany

U.S. Representative  R-WI 7th

  • Mike Gallagher

U.S. Representative  R-WI 8th

  • Ron Johnson

U.S. Senator  R-WI
 

WYOMING

  • Harriet Hageman

U.S. Representative  R-WY

  • John Barrasso

U.S. Senator  R-WY

  • Cynthia Lummis

U.S. Senator  R-WY

GUAM

  • James Moylan

U.S. Representative R-GU

bottom of page